Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w tzw. ustawie tytoniowej, które obejmą także beznikotynowe płyny do e-papierosów. W lipcu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji tych przepisów, który jest obecnie na etapie konsultacji publicznych. Nowe regulacje w znaczący sposób wpłyną na rynek beznikotynowych papierosów elektronicznych i ich płynów (tzw. e-liquidów), które dotychczas były wyłączone …
Krajowy Podatek Minimalny CIT 2024: Wyłączenia Podmiotowe i Nowe Obowiązki
Od 2025 roku podatnicy będą po raz pierwszy rozliczać krajowy podatek minimalny za rok 2024. W ramach tzw. „Polskiego Ładu” przepisy o krajowym podatku minimalnym CIT wprowadzono już w 2022 r., jednak z powodu pandemii i sytuacji na Ukrainie ich obowiązywanie było zawieszone. W tym wpisie skupiamy się na wyłączeniach podmiotowych, czyli przypadkach, gdy podatnik …
Nieruchomość z odrębną własnością lokali – zasady opodatkowania
Często pojawia się pytanie, jak należy opodatkować nieruchomość należącą do osoby prawnej, w której ustanowiono odrębną własność lokali. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza przypadków, gdy nieruchomość składa się z wyodrębnionych lokali, jak i części wspólnych, co ma znaczenie dla sposobu naliczania podatku od nieruchomości. Jak opodatkować nieruchomość z odrębną własnością lokali? Zgodnie z opinią wnioskodawcy, gdy …
Małżonek podatnika w tytule wykonawczym – odpowiedzialność i procedury egzekucyjne
Wystawienie tytułu wykonawczego, który stanowi podstawę do egzekucji administracyjnej, dotyczy zobowiązanego, którym zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest osoba fizyczna, która nie wykonała na czas obowiązku pieniężnego. Na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, zobowiązanym jest podatnik, czyli osoba fizyczna zobowiązana do uregulowania należności podatkowych. W przypadku małżeństw, tytuł wykonawczy może obejmować zarówno podatnika, …