Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w tzw. ustawie tytoniowej, które obejmą także beznikotynowe płyny do e-papierosów. W lipcu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji tych przepisów, który jest obecnie na etapie konsultacji publicznych. Nowe regulacje w znaczący sposób wpłyną na rynek beznikotynowych papierosów elektronicznych i ich płynów (tzw. e-liquidów), które dotychczas były wyłączone spod przepisów ustawy tytoniowej.
Zmiany w przepisach: Nowe wymogi dla beznikotynowych e-papierosów
Projekt ustawy zakłada rozszerzenie definicji „papierosa elektronicznego” i „pojemnika zapasowego” o produkty beznikotynowe. Oznacza to, że również one będą podlegały przepisom ustawy tytoniowej. Wprowadzenie do obrotu tych produktów wiązać się będzie z obowiązkiem spełnienia szeregu nowych wymogów:
- Ograniczenia pojemności: Płyny beznikotynowe nie będą mogły przekraczać 10 ml, a jednorazowe urządzenia – 2 ml.
- Zakaz składników szkodliwych: Produkty nie będą mogły zawierać składników niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak substancje rakotwórcze.
- Ostrzeżenia zdrowotne: Opakowania będą musiały zawierać stosowne ostrzeżenia dotyczące zdrowia.
- Obowiązek zgłoszenia: Co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem produktów na rynek, konieczne będzie ich zgłoszenie do Biura do spraw Substancji Chemicznych.
Nowe restrykcje w sprzedaży i reklamie
Zgodnie z projektem, beznikotynowe e-papierosy oraz płyny do nich będą podlegały restrykcjom dotyczącym sprzedaży i reklamy:
- Zakaz sprzedaży przez Internet oraz w automatach.
- Sprzedaż wyłącznie osobom pełnoletnim.
- Ograniczenia reklamowe – każda akcja marketingowa wymaga upewnienia się, że jest zgodna z ustawą.
Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania nowych przepisów?
Naruszenie przepisów może skutkować surowymi karami, w tym grzywną do 200 tys. zł lub karą pozbawienia wolności. Dlatego producenci i dystrybutorzy powinni przygotować się na nadchodzące zmiany, wdrażając procedury zapewniające zgodność z nowymi wymogami prawnymi.