|  | 

Analizy

Jawna działalność firmy

Polskie prawo przewiduje, że prowadzenie działalności gospodarczej nie może być anonimowe – jeśli mamy do czynienia z daną firmą, możemy znaleźć dane o niej. Właściciel musi być jawny, czyli możliwy do zidentyfikowania np. w sytuacji konieczności spłaty długów lub ewentualnych niezgodności administracyjnych. Podczas zakładania przedsiębiorstwa, swoją firmę wpisuje się do rejestru. Ten rejestr firm dla osób fizycznych, które otwierają firmę to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, natomiast w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej to Krajowy Rejestr Sądowy.

CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) działa poprzez sieć internetową – jest spisem osób fizycznych, które prowadzą własną firmę. Organem odpowiedzialnym organizacyjnie za Centralną Ewidencję jest minister właściwy do spraw gospodarki. Od 2011 r. możliwy jest zdalny wpis do Ewidencji – bez wychodzenia z własnego domu, choć równie dobrze firma może zostać wpisana do rejestru poprzez osobistą wizytę w urzędzie gminy właściciela firmy.

Krajowy Rejestr Sądowy

Jeśli chodzi o Krajowy Rejestr Sądowy, to jest to rejestr firm działający na zasadzie rejestru publicznego. Organy, które zajmują się jego prowadzeniem to sądy rejonowe, a organem odpowiedzialnym jest Ministerstwo Sprawiedliwości. W przypadku rejestru przedsiębiorców, do Krajowego Rejestru Sądowego wpisuje się wszelkiego rodzaju spółki jawne, spółki komandytowe, spółki partnerskie, spółki z o.o., akcyjne i inne. Rejestr Przedsiębiorców dzieli się na sześć działów. W pierwszym z nich zamieszcza się podstawowe dane o nazwie, firmie podmiotu, adres siedziby i oddziałów, numery NIP oraz REGON, dane na temat umowy lub statutu, które są podstawą działania danej firmy. W dziale II zamieszcza się dane dotyczące form reprezentacji, w dziale III wskazuje się przedmiot działalności firmy. W IV dziale jest informacja o podatkach itp., dział V dotyczy powołania i odwoływania kuratora, natomiast dział VI związany jest z postępowaniem likwidacyjnym.

Najnowsze wpisy o biznesie:

jawna-dzialalnosc-firmy

ABOUT THE AUTHOR

Zobacz także:

  • Wyroby mennicze – sztuka łącząca historię i nowoczesność

    Wyroby mennicze – sztuka łącząca historię i nowoczesność

    Wyroby mennicze to jedna z najstarszych form rzemiosła artystycznego, łącząca w sobie historię, tradycję i nowoczesność. Mennictwo zajmuje się produkcją monet, medali, odznak, a także innych wyrobów ze stopów metali szlachetnych. Historia mennictwa Historia mennictwa sięga starożytności, gdzie stosowano monety jako jednostki wymiany. Pierwsze monety pojawiły się w VII wieku przed naszą erą w Lidii,

  • Biuro wirtualne w Warszawie – jak działa i co warto o nim wiedzieć?

    Biuro wirtualne w Warszawie – jak działa i co warto o nim wiedzieć?

    Wstęp W dzisiejszych czasach wiele firm, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, korzysta z usług biur wirtualnych. To nowoczesna forma rozwiązania problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W artykule tym przedstawimy informacje na temat biura wirtualnego w Warszawie, a także omówimy, jakie korzyści może przynieść przedsiębiorcom. Czym jest biuro wirtualne? Biuro wirtualne to rodzaj usługi, która